Týchto 8 potravín prirodzenie bráni upchávaniu ciev

09.10.2018 | 2024x | Zdravie

Postupné upchávanie stien ciev môže byť sprevádzané vysokým krvným tlakom aj zvýšenou hladinou „zlého“ cholesterolu. Tiež sa často hovorí, že tento stav je akýmsi prejavom starnutia. Tak či onak, existuje minimálne 8 potravín, ktoré tento proces pomáhajú výrazne spomaliť.

 

Hlavnou úlohou tepien je prepravovať okysličenú krv do všetkých tkanív a orgánov ľudského tela a preto by tieto cievy mali byť pružné a elastické.

Ateroskleróza, ľudovo označovaná za kôrnatenie ciev je teda vážnym zdravotným rizikom, lebo býva hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení, infarktu, mŕtvice či ochorenia periférnych ciev.

 

Ak sa upchávajú tepny, ktoré sú v oblasti krku, tzv. plaky zužujú krčné cievy a v konečnom dôsledku sa môžu objaviť príznaky mŕtvice: problémy s dýchaním, silné bolesti hlavy, problémy s rečou, rozmazané videnie, ťažkosti s chôdzou, závrate, strata rovnováhy či nevysvetliteľné pády, paralýza.

 

Koronárna srdcová choroba sa môže vyskytnúť, keď sa upchávajú tepny srdca a prietok krvi cez ne býva sťažený. To môže spôsobiť: dýchavičnosť, poruchy trávenia, bolesť na hrudníku, ale aj bolesť vyžarujúcu do chrbta, ramien, čeľuste alebo krku.

 

Upchávanie obličkových tepien výrazne znižuje funkciu obličiek, no v tomto prípade človek takmer nepociťuje žiadne skoré príznaky, ale ak sa problém nerieši, môže sa objaviť: únava, strata chuti do jedla, problémy s koncentráciou, necitlivosť, svrbenie či opuch nôh ale i rúk.

 

Postihnutie periférnych artérií vedie najčastejšie k bolesti horných či dolných končatín, panvy a ich necitlivosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rizikové faktory, ktoré môžu proces aterosklerózy urýchliť (u mužov nad 45 a žien nad 55 rokov) sú:

 • Rodinná anamnéza srdcovo-cievnych ochorení
 • Fajčenie
 • Vysoký krvný tlak
 • Vysoký „zlý“ a nízky „dobrý“ cholesterol
 • Cukrovka
 • Nadváha alebo obezita
 • Absencia pohybu
 • Stres

 

1.Cesnak – známe je o ňom, že ide o prirodzené antibiotikum, znižuje krvný tlak, spomauje aterosklerózu a tým znižuje riziko mŕtvice či infarktu.

2.Citrón – vďaka obsahu vitamínu C, ktorý je silným antioxidantom, posilňuje tiež tepny, pomáha liečiť zápal i znižovať celkový cholesterol.

3.Zázvor – pre svoje protizápalové a antioxidačné vlastnosti chráni pred hromadením plakov v cievach.

4.Šťava z granátového jablka – je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré sú bojovníkmi proti akumulácii plakov v cievach.

5.Škorica – sa okrem iného spája s nižším rizikom ochorenia srdca aj aterosklerózy, pomáha znižovať celkový aj LDL cholesterol, dokonca aj hladinu glukózy.

6.Kurkuma – toto korenie má okrem iného silné ochranné účinky na srdcovo-cievny aparát.

7.Ľanové semienko – podporuje zdravé a pružné tepny, obsahuje vlákninu a kyselinu alfa-linolénovú, aj kyselinu omega-3, ktorá znižuje krvný tlak a bojuje proti zápalu.

8.Kajenské korenie – jeho účinná zlúčenina – kapsaicín, pomáha znižovať LDL cholesterol v krvi, znižuje riziko hypertenzie či pľúcnej artérie.

 

 

Čo ešte môže pomôcť?

 • Zdravé stravovanie so sebou prináša pomerne nízke množstvo „zlých“ tukov a naopak, vyššie množstvo „dobrých“ tukov, ktoré nájdete v olivách, orechoch, avokáde či rybách.
 • Poraďte sa s výživovým poradcom a siahnite po chudom mäse, zaraďte viac rastlinnej stravy a čo najviac sa vyhýbajte umelým trans-tukom v spracovaných balených potravinách ako sú sušienky či trvanlivé koláče. 
 • Zvýšte príjem vlákniny zo zeleniny, šošovice, fazule či ovsa.
 • Snažte sa vyhýbať cukru v spracovaných potravinách ako sú sušienky, zmrzlina, sladené nápoje..., pretože prijímate doslova prázdne kalórie, bez akýchkoľvek vitamínov či minerálov. Priveľa pridaného cukru môže negatívne ovplyvniť nielen zdravie ale aj hmotnosť. Cukor, ktorý obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu sa nachádza v ovocí.
 • Dbajte na dostatočný príjem vitamínu B6, B12, kyselinu listovú, vitamínu C, E, A, D, antioxidanty ako je luteín či extrakt z hroznových jadierok. 
 • No a nakoniec sa uistite, že sa nevyhýbate fyzickej aktivite a cvičenie si doprajete aspoň 3x do týždňa

Kde nás nájdete

Svet zdravia v číslach

507 094
kg schudli klienti
93
pobočiek
203
špecialistov