Týchto 5 potravín v zime zahreje najlepšie!

24.01.2019 | 629x | Zdravie

V chladnom zimnom období prirodzene siahame po potravinách, ktoré pomáhajú telu zahriať sa. Oplatí sa siahnuť aj po týchto piatich potravinách, ktoré telo zahrejú rovnako dobre ako tradičné polievky.

 

Chilli papričky

Aj podľa tradičnej čínskej medicíny sú niektoré potraviny „jangové“ a ovplyvňujú vnútornú teplotu tela, zahrievajú a zároveň osviežujú, napomáhajú prúdeniu krvi a tiež pomáhajú uvoľňovať energiu. Chilli papričky obsahujú známy kapsaicín, ktorý im dáva charakteristickú pálivosť. Táto látka sa tiež využíva dokonca aj v niektorých krémoch na zmiernenie bolesti, no známejšou je najmä svojím pozitívnym pôsobením na rozprúdenie metabolizmu. V chladnom období si kľudne môžete dopriať známe chilli con carne, bielkoviny obsiahnuté vo fazuli pomáhajú budovať svaly, paradajky a cibuľa sú zase bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú udržať si aj zdravie.

 

Cibuľa

 Už naši predkovia vedeli o tom, že cibuľa je zdraviu prospešná a v kuchyni priam nenahraditeľná. Cibuľa sa používa aj v tradičnej čínskej medicíne, pretože pomáha zvyšovať potenie aj pri ochoreniach súvisiacich s prechladnutím. Podľa tradičnej čínskej medicíny práve cibuľa je akýmsi hnacím motorom pre energiu, povzbudzuje ju, aby sa dostala až na povrch a zahrievala. 

 

Kurkuma 

V poslednom období v našich končinách zažíva veľký boom. Toto korenie je známe po celom svete, v Indii je používané aj na liečenie doslova už tisícročia. Toto horčicovo-žlté korenie je bohaté na antioxidanty, pôsobí protizápalovo a považuje sa doslova za „termokorenie“. 

 

 

Zázvor

Ďalším známym „zahrievačom“ je zázvor. Z nastrúhaného zázvoru, zaliateho horúcou vodou si pripravíte chutný čaj, ktorý vám pomôže udržať telo v teple práve pre jeho termogénne vlastnosti. Navyše podporuje správny prietok krvi a urýchľuje metabolizmus.

 

Ovsená kaša

Ovsená kaša je považovaná za jednu z najlepších zimných ohrievačov, navyše je zdravá, pretože môže pomôcť pri znižovaní „zlého“ cholesterolu, ktorý sa usádza v cievach. Podľa tradičnej čínskej medicíny je ovos „jang“ a nielenže pomáha telo zahriať, no tiež údajne je skvelým pomocníkom, ktorý sa postará o prebytočnú vlhkosť vo vnútri tela

Kde nás nájdete

Svet zdravia v číslach

529 729
kg schudli klienti
91
pobočiek
192
špecialistov