Prečo nadváha neprospieva ani nášmu mozgu?

18.01.2019 | 747x | Zdravie

V strednom veku majú ľudia tendenciu nabrať každoročne aj niekoľko kilogramov navyše, ktorých sa je pomerne problém zbaviť a k nárastu hmotnosti sa začnú pridávať rôzne ochorenia. Podľa najnovších štúdií obezita v strednom veku má vplyv na zmenšovanie mozgového tkaniva.

 

V Anglicku sa v jednej štúdii zamerali na 9 600 dospelých, ktorí boli obézny alebo mali výraznú nadváhu. Testovaním zistili, že pre túto skupinu je typicky nižší objem sivej mozgovej hmoty (sivá hmota obsahuje väčšinu mozgových buniek) oproti ľuďom, ktorí mali normálnu hmotnosť. Hoci štúdia zatiaľ na tento fakt iba poukazuje, zatiaľ sa nepotvrdili dôkazy, že obezita sama o sebe spôsobuje zmenšenie sivej hmoty. 

 

Najproblematickejšia partia ľudského tela je stred tela, teda tzv. „veľké brucho“, pretože najväčšie zníženie sivej hmoty sa potvrdilo práve u ľudí, ktorí mali „pivné brucho“. Rozdiely sa objavili v niekoľkých oblastiach mozgu, predovšetkým však v tých, ktoré sa podieľajú na riadení správania a pohybu. Celkovo obézne ženy aj muži na MRI (magnetická rezonancia) vyšetrení mozgu  vykazovali nižší objem sivej hmoty v porovnaní s účastníkmi, ktorí mali normálnu hmotnosť. 

 

Vzhľadom k výsledku týchto poznatkov sa viaceré štúdie zamerali aj na otázku, či obezita so sebou prináša vyššie riziko vzniku a rozvoja demencie. Hoci sa k jednoznačnému záveru neprišlo, známou skutočnosťou je, že samotný nadbytočný tuk má negatívny vplyv na organizmus.

Tukové tkanivo totiž uvoľňuje rôzne hormóny a ďalšie produkty metabolizmu, ktoré ovplyvňujú zdravie a samozrejme aj zdravie mozgu. Nadbytočné tukové tkanivo v podobe nadváhy či dokonca obezity je rizikovým faktorom pre celý rad ďalších ochorení, takže nikdy nie je neskoro snažiť sa o udržanie (zníženie) zdravej telesnej hmotnosti.   

Kde nás nájdete

Svet zdravia v číslach

529 550
kg schudli klienti
91
pobočiek
192
špecialistov