Naprogramujte sa na zdravé stravovanie

05.12.2018 | 489x | Chudnutie

Zdá sa vám to priam nemožné? Podľa odborníkov vraj môžeme svoj mozog naprogramovať tak, aby úplne prirodzene dával prednosť zdravým jedlám pred tými nezdravými. Lebo ani dieťa sa nenarodí s nechuťou ku zelenine či celozrnným cestovinám a láskou ku hranolčekom.

 

Výsledky štúdie amerických vedcov z Tuftsovej univerzity v Bostone pozorovali pol roka 13 obéznych mužov a žien, pričom 8 z nich sa zapojilo do špeciálneho programu na zníženie hmotnosti. Ostatní účastníci tvorili kontrolnú skupinu. 

Výskum bol zameraný na pozorovanie tej časti mozgu, ktorej dali názov odmeňovacia. Tej skupine ľudí, ktorá sa zapojila do programu na zníženie hmotnosti, pol roka podávali jedlá bohaté na bielkoviny a vlákninu. Pretože ich strava obsahovala menej uhľohydrátov a veľa bielkovín a vlákniny, zostávali dlhšie nasýtený. Lebo keď je človek hladný, práve vtedy najčastejšie siahne po nezdravom jedle, v snahe čo najrýchlejšie potlačiť pocit hladu. 

 

Na začiatku a aj na konci tejto štúdie výskumníci pozorovali prostredníctvom magnetickej rezonancie reakcie mozgu na obrázky zdravých a taktiež aj nezdravých jedál. Po pol roku u ľudí zapojených do programu na zníženie hmotnosti, mozgy u tejto skupiny vykazovali výraznejšie reakcie na obrázky zdravých jedál a dokonca sa u tejto skupiny na konci programu znížila citlivosť na kalorické pokrmy. Tieto výsledky naznačujú, že aj tí ľudia, ktorí si vytvorili silnú závislosť od jedla majú šancu „naprogramovať“ svoj mozog zdravším smerom. 

 

Ďalšia štúdia naznačuje, že aj keď si nedokážete odoprieť nezdravé jedlo, nemusí to byť pre telo až takou katastrofou, ak dokážete dodržať tieto pravidlá: menšiu porciu v kombinácii so stredomorskou kuchyňou, ktorá je bohatá na ovocie, zeleninu, ryby a najmä nerafinované potraviny. 

Kde nás nájdete

Svet zdravia v číslach

502 101
kg schudli klienti
92
pobočiek
203
špecialistov