Na čo je dobrý oregánový olej?

18.09.2018 | 1848x | Zdravie

Viete, že oregánový olej sa považuje za prirodzenú alternatívu antibiotík? Pretože obsahuje dve silné zlúčeniny známe pod názvom karvakrol a tymol, ktoré sa v štúdiách ukázali, že majú silné antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti. Takže oregánový olej je vhodný pri infekciách ale aj pri bežnej nádche...

Čo je oregánový olej?

 

Oregano (Origanum vulgare) je bylinka, ktorá je členom rodiny mäty (Labiatae). Oregano sa považuje za vzácnu rastlinnú komoditu už viac ako 2 500 rokov a využíva sa v ľudovom liečiteľstve takmer po celom svete. Má veľmi široký rozsah použitia na liečbu prechladnutí, porúch trávenia a celkovo zažívacieho traktu.

 

Oregánový olej je taký silný éterický olej, ktorý by mohol pomôcť pri ochoreniach, ktoré si vyžadujú podávanie antibiotík ale aj ako účinná prevencia rôznych infekcií. Oregánový olej má antibakteriálne, protivírusové a protiplesňové vlastnosti, ktoré napr. na rozdiel od antibiotík,  nespôsobuje ďalšie nežiadúce vedľajšie účinky v podobe rezistencie voči antibiotikám, vyhubenie prospešných probiotických baktérií v črevách, zníženej absorpcii vitamínov či zaťaženie tráviaceho traktu. 

 

V čom ešte môže oregánový olej pomôcť?

- Pri plesňových ochoreniach nôh a nechtov (najmä u športovcov)

- Môže pomôcť pri bežnom prechladnutí

- Je dobrým pomocníkom pri zápale ďasien

- Pri bolestiach uší alebo zubov

- Pomáha pri problémoch s trávením, vrátane pálenia záhy

 

Hoci je oregáno v kuchyni pomerne známe a obľúbené korenie, sušené či čerstvé listy oregána nemajú taký silný účinok ako extrahovaná esenciálna silica, v ktorej sa nachádza veľmi vysoká koncentrácia aktívnych zložiek tejto liečivej bylinky. Oregánový olej je možné používať vnútorne aj na kožu, podmienkou je vopred si prečítať na etikete odporúčanie výrobcu, ako aj v akej forme a miere sa môže bezpečne používať.

Kde nás nájdete

Svet zdravia v číslach

519 588
kg schudli klienti
93
pobočiek
200
špecialistov