Materina dúška je pomocníkom v zdraví aj v chorobe

23.11.2018 | 344x | Zdravie

V tomto ročnom období viac ako inokedy siahame po liečivých bylinkách, o ktorých už naše babičky vedeli, že v sebe ukrývajú veľký liečivý potenciál. Bylinky ako prirodzená alternatíva pôsobia nielen preventívne, ale tiež môžu výrazne pomôcť napr. pri prechladnutí, ktoré v týchto sychravých dňoch na nás číha z každej strany.

 

Materina dúška alebo dúška tymiánová obyčajná či tymián – to sú názvy jednej a tej istej liečivky, ktorá je úžasne silným multivitamínom a zároveň aj multiminerálom, navyše s mnohými ďalšími benefitmi. Tymián totiž obsahujevitamíny: A, B, C, E, K, ale tiež kyselinu listovú, vápnik, železo či draslík.

Podľa wikipédie tymián obsahuje 2 % silice, horčinu, živicu, triesloviny, saponín a iné. Hlavnou zložkou silice je tymol v množstve 20 – 40 %, ďalej karvakol, cymol, borneol, linalool, pinén a iné. Tymol je vzácna, vysoko baktericídna látka, ktorá má vynikajúce dezinfekčné vlastnosti. 

 

Materina dúška je pre svoje liečivé vlastnosti  hojne využívaná  vo farmaceutickom priemysle pri výrobe liekov na liečbu roztrúsenej sklerózy, lupusu, reumatoidnej artritídy, ale aj fibromyalgie.

Menej sa o tymiáne vie, že taktiež pomáha regulovať krvný tlak, viac je známy tým, že účinne pomáha liečiť kašeľ či zápal priedušiek, chronickú únavu, bolestivé zápaly hrdla a napomáha tvorbe červených krviniek. Okrem toho údajne ešte môže pomôcť pri závratoch a Hashimotovej tyroiditíde.

 

Viete, že pravidelná konzumácia materinej dúšky zvyšuje celkové zdravie a poskytuje pozitívne účinky už po niekoľkých dňoch? Ochoreniam, ktoré má na svedomí práve sychravé počasie, sa oblúkom môžete vyhnúť práve vďaka každodennému popíjaniu čaju z materinej dúšky, ktorý skvele podporí prácu imunitného systému. Materina dúška aj v sušenej podobe je perfektným zdrojom antioxidantov, ktoré eliminujú negatívne účinky voľných radikálov. 

 

Pripravte si čaj z materinej dúšky 

Zaraďte tento čaj do denného pitného režimu počas jesenných dní a využite silné vlastnosti tejto liečivej bylinky. Čaj si pokojne dochuťte medom, prípadne stéviou a popíjajte ho vlažný. 

Pri prechladnutí k tymiánu môžte pridať v rovnakom pomere sušený kvet bazy čiernej a divozelu. Povarte cca 3minúty a 5 minút nechajte odstáť, môžete dochutiť medom. Pri úpornom kašli pite každé 2 hodiny 3 polievkové lyžice alebo 3x denne jednu šálku.

 

Materina dúška je dobrým pomocníkom aj na vlasy

Ak vás trápia najmä mastné vlasy, varte si  30 g tymiánu v pol litri  vody po dobu 3 minút. Nechajte lúhovať pol hodiny, následne preceďte, časť jemnými pohybmi vmasírujte do vlasovej pokožky a zvyšnou časťou vlasy opláchnite. 

 

Zdravá „mlska“ jesenných večerov 

Faktom je, že tymián má nezameniteľnú vôňu. Keď máte chuť maškrtiť , mrkvu nakrájajte na menšie prúžky alebo kolieska, pokvapkajte olivovým olejom, posypte sušeným alebo čerstvo nakrájaným tymiánom a dajte zapiecť do rúry približne na pol hodinu pri 180 C. Tejto maškrte zaručene neodoláte.

Kde nás nájdete

Svet zdravia v číslach

507 094
kg schudli klienti
93
pobočiek
203
špecialistov