10 príznakov, kedy lymfatický systém nefunguje

03.07.2018 | 8418x | Zdravie

Únava, priberanie či zadžiavanie vody... aj toto sú príznaky nefungujúceho lymfatického systému.

 

Lymfatický systém býva pomerne často podceňovaný, hoci tento systém prechádza naprieč celým telom, aby odstraňoval odpad z buniek aj podporoval správne fungovanie imunitného systému.

Lymfa alebo lymfatická tekutina je poháňaná dýchaním a pohybom svalov cez uzliny, čo v podstate predstavujú akési filtračné body v ľudskom tele. Lymfatické uzliny obsahujú špeciálne biele krvinky, ktoré pomáhajú ničiť škodlivé patogény. Ak lymfatická tekutina neprúdi voľne, odpadové látky a toxíny sa hromadia v okolitom tkanive.

Lymfatické cievy sa teda správajú ako taký drenážny systém a preto by sme sa mali snažiť, aby fungoval správne, teda aby sa cievy, ktoré odvádzajú odpadové látky neupchávali. Stagnácia lymfy totiž vedie nielen k hromadeniu toxínov ale aj k oslabeniu imunity a k ďalším zdravotným problémom.

 

10 príznakov, keď lymfatický system štrajkuje:

 • Ranná stuhnutosť
 • Únava
 • Suchá pokožka so sklonom k svrbeniu
 • Nadúvanie
 • Bolestivosť prsníkov pred a pri každej menštruácii
 • Zadržiavanie vody v organizme
 • Zvyšovanie hmotnosti
 • Chronické bolesti alebo zápal prinosových dutín, hrdla či ucha
 • Celulitída
 • Studené ruky a nohy

 

5 krokov ako rozprúdiť lymfatický systém

 

 1. Chrániť organizmus pred chemikáliami

Dôležité je znížiť vystavenie organizmu vystaveniu účinkom chemických látok v potravinách ale aj v kozmetických prípravkoch, ktoré sa používajú pri hygiene. Taktiež je potrebné zvýšiť príjem antioxidantov a potravín, ktoré majú protizápalový účinok ako je zelená listová zelenina, omega – 3 mastné kyseliny, bylinky a koreniny v podobe zázvoru, kurkumy či cesnaku.

 

 1. Zabrániť dehydatácii organizmu

Udrživať správnu hydratáciu organizmu, pretože lymfatická tekutina je z 95 % tvorená vodou. Jednou z najčastejších príčin preťaženia lymfatického systému je práve dehydratácia organizmu. Vhodné je počas dňa piť čistú vodu, bez prísad v podobe cukru (obsahujú ho takmer všetky ochutené nealkoholické nápoje). Lymfatický systém zaťažuje tiež alkohol, spracované šťavy ale aj nápoje určené pre športovcov. Pozor na kávu, pretože priveľa kofeínu rovnako dehydruje telo.

 

    3. Zamerať sa na vhodný výber potravín

Červené a surové potraviny ako sú bobule, granátové jablká, čerešne, brusnice a repa… pomáhajú voľnému prúdeniu lymfy. Tieto potraviny sú okrem iného aj prínosom pre zdravé trávenie tuku či činnosť čriev. Prirodzene sa vyskytujúce enzýmy a flavonoidy v surovom ovocí a zelenine pomáhajú rozložiť nahromadenie toxínov a voľných radikálov a tak podporujú pravidelné vyprázdňovanie a čistenie čriev a pomáhajú udržiavať lymfatický system zdravo fungujúci.

 

 1. Dostatočne a pravidelne sa hýbať ale aj smiať

Lymfatický systém nemá pumpu ako je srdce, ktoré je hnacím motorom pre krv, ktorá cirkuluje, filtruje sa i okysličuje v obehovom systéme, preto sa musí spoliehať iba na prácu svalov. Rytmické napätie a uvoľnenie svalov počas fyzickej aktivity poháňa lymfatickú tekutinu cez tzv. systém kanálikov.

Smiech a hlboké dýchanie (aj to je pohyb J) pomáhajú tlačiť lymfu cez cievy. Rovnako účinkuje aj masáž nasucho, ktorá prekrvením tkanív podporuje zdravý prietok v lymfatickom tkanive spojenom s pokožkou. Pozor! Masáž by vždy mala prebiehať od vzdialenejších miest smerom ku srdcu a zamerať by ste sa mali na partie hlavy, krku, nohy, prsníky a brušnej oblasti, kde prúdenie lymfy je najviac sústredené.

 

 1. Eliminovať stres 

Naučiť sa zvládať a minimalizovať každodenný stres je veľmi potrebné, pretože vplyv pravidelného emocionálnemu stresu zaťažuje lymfatický systém, no i trávenie a celkové zdravie človeka. Naučte sa spomaliť, meditovať, viac času tráviť v prírode, prípadne sa dajte na jogu alebo tai chi, cvičenia, ktoré koordinujú dych s pohybom a tak sú obzvlášť účinné pri správnom prúdení lymfy aj porozumeniu svojim emóciám.  

 

Kde nás nájdete

Svet zdravia v číslach

507 094
kg schudli klienti
93
pobočiek
203
špecialistov