10 potravín, ktoré vám nepridajú kilogramy navyše

27.07.2018 | 2498x | Chudnutie

Neustály boj s tukovými vankúšikmi je unavujúci. Mnohí ľudia sa snažia buď schudnúť alebo hmotnosť si udržať, len aby ručička na váha nevyletela hore. Tento boj je náročný, pretože žijeme v dobe, kde sme doslova atakovaní nezdravými potravinami, ktoré sú nutrične doslova “nabombované” prázdnymi kalóriami, ktoré okrem prínosu neželaných kilogramov navyše, pre ľudské telo sú úplne bezcenné.

 

Lenže hladovanie nie je tá správna cesta. A navyše zaspávať s prázdym žalúdkom, tiež nie je riešenie, pretože raz aj to najpevnejšie odhodlanie zlyhá a večerné nálety do chladničky sú tou najlepšou cestou k neželanému priberaniu. Ako sa tomu dá vyhnúť?

 

Existuje niekoľko potravín po ktorých sa opatí siahnuť, no ich zoznam je iba orientačný. Oveľa viac vám dokáže poradiť výživový špecialista, ktorý vám jedálniček zostaví namieru a tiež dokáže poradiť, ktoré maškrty si odopierať nemusíte, prípadne poradí primeranú náhradu. :)

 

Tieto potraviny si zvyčajne môžete dopriať bez toho, aby ste pribrali:

 

  1. UHORKY – obsahujú veľa vody a pritom majú veľmi nízky obsah kalórií, no pritom sú bohaté na živiny.
  2. KEL – rovnako ako uhorky má nízky obsah kalórií a je bohatý na bielkoviny a vlákninu, tiež vitamíny a ďalšie živiny, takže kel je ideálnou potravinou, ktorú si pokojne môžetedopriať aj večer.
  3. SYR – spolu so zeleninou je skvelou voľbou na večeru. Bielkoviny, na ktoré je syr bohatý vás zasýtia a preto na ďalšiu “mlsku” ani nepomyslíte. Navyše konzumácia syra - samozrejme bez pečiva – je dobrou alternatívou zravej večere, ktorá nebude mať za následok priberanie.
  4. BANÁNY – podľa niektorých odborníkov si môžete banán dopriať aj vo večerných hodinách, najmä ak siahnete po tom menej zrelom banáne. Banány neobsahujú tuk ale sú nadupané vlákninou, preto majú taký sýtiaci účinok.
  5. JABLKO a ARAŠIDOVÉ MASLO – o tom, že jablká sú zdraviu prospešné, niet pochýb, navyše rovnako ako banány obsahujú veľa vlákniny. Arašidové maslo má vysoký obsah bielkovín, takže táto kombinácia potravín údajne stimuluje trávenie a bráni návalom pocitu hladu.
  6. ZELER – až 95 % jeho obsahu tvorí voda, je bohatým zdrojom vlákniny, folátu, draslíka a ďalších živín. Jedna porcia zeleru má totiž len 6 kalórií, takže ďalšia skvelá zelenina na večeru.
  7. GRÉCKY JOGURT – vynikajúco zaženie pocit hladu, takže si ho pokojne môžete dopriať aj ako druhú večeru.
  8. MORČACIE MASO – spomedzi hydinového mäsa má morčacie mäso najmenší podiel tuku a vysoký podiel živočíšnych bielkovín, preto je ideálne na večeru. Spolu so zeleninou tvorí skvelú voľbu pre rýchlu a zdravú večeru, po ktorej určite zbytočne nepriberiete.
  9. ČUČORIEDKY – už sme o nich písali, že sú skvelým antioxidantom. Jedna šálka čučoriedok má približne iba 85 kalórií, takže si ich môžete spokojne dopriať namiesto sladkej maškrty.

10.MRKVA – ďalšia skvelá zelenina, ktorú môžete konzumovať kedykoľvek. Množstvo ochranných látok aj vláknina, ktorú mrkva obsahuje vám pomôže zahnať hlad kedykoľvek. Naporcujte si hranolčeky alebo kolieska mrkvy a majte ju poruke kedykoľvek budete mať chuť na sladké.

Kde nás nájdete

Svet zdravia v číslach

514 736
kg schudli klienti
92
pobočiek
202
špecialistov